Tudtad-e, hogy mit őriz a nagyváradi Szent László ereklyetartó?
A Szent László koponyacsontjának egy darabját őrzi, egészen pontosan a nyakszirtcsont egy darabját, amit Zichy Ferenc püspök 1775-ben adományozott a nagyváradi székesegyháznak. Ez a herma talán az egyik leghíresebb és legszebb…
Tudtad-e, hogy Nagyváradon múzeum is viseli Szent László nevét?
A nagyváradi Szent László Egyházművészeti Múzeum a Mária Mennybemeneteléről felszentelt székesegyház épületében látogatható. Az állandó egyházművészeti gyűjtemény a 2015-ben nagyszabású átalakítási munkálatokon…
Tudtad-e, hogy Szent László idején avatták fel Magyarország első szentjeit?
Szent László királyunk uralkodása alatt, 1083-ban került sor az első magyarországi szentté avatásokra. A szentté avatások módja szigorúan kötött volt. A szentek kultuszát ünnepnapok őrizték, életüket legendákban foglalták…
Tudtad-e, hogy Szentjobb település nevét Szent Lászlónak köszönheti?
A Nagyváradtól mintegy 40 kilométerre található Szentjobb (románul Sâniob, latinul Sancta Dextra) nevét Szent István király kézereklyéjéről, a Szent Jobbról kapta, és elsőként Szent László király nevezte így. Az első…
Tudtad-e, hogy Szent László koponyaereklyéjének szerepe volt az igazságszolgáltatásban?
Szent László 1192-ben történt szentté avatása után földi maradványait díszes sírba helyezték át. A koponyáját azonban külön választották és mellszobor alakú tartóba helyezték, majd a sír fölé tették. Az ereklyének…
Tudtad e, hogy Szent Lászlót kétszer is megkoronázták?
Feltételezések szerint László királyt kétszer is megkoronázták: először a görög koronával 1077-ben, majd 1081-ben, amikor Salamontól visszakerültek a magyar koronázási jelvények. A legendák szerint elképzelhető, hogy meg…
Tudtad e, hogy rekonstruálták Szent László arcát?
A győri bazilikában őrzött Szent László-hermában található koponyaereklye alapján elkészült a lovagkirály arcrekonstrukciója komputerfestési eljárással és készül a király plasztikai arcrekonstrukciója is. A koponyaereklye…
Tudtad-e, hogy Szent László királlyal is találkozhatsz a Hősök terén?
Budapesten a Hősök terén Szent László király szobra is megtalálható: a millenniumi emlékmű bal oldali oszlopsorában, balról a második. Telcs Ede 1911-ben készült szobra.
Tudtad-e, hogy rockoperát írtak Szent Lászlóról?
A Szent László király legenda alapján készült rockoperát a Székelyföldi Napokon mutatták be Csíkszeredában. A művet a néhai Papp-Kincses Emese írta és rendezte színpadra, zenéjét a ROLE együttes szerezte. Az előadás a keresztény…
Tudtad-e, hogy énekeskönyv is megjelent Szent László királyról?
Egyedülálló gyűjteményt jelentetett meg Énekek Szent László királyról címmel Medgyesy S. Norbert művelődéstörténész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és társadalomtudomámy karának egyetemi adjunktusa. A…
Tudtad-e, hogy László király kétszer házasodott?
Első felesége, akinek a nevét nem ismerjük, valószínűleg magyar főúri leány volt. Majd özvegységre jutva Rheinfeldi Rudolf német ellenkirály leánya, Adelhaid lett a felesége, akitől Piroska (Iréne) nevű leánya született…
Tudtad-e, hogy Szent László három törvénykönyvet is megalkotott?
Tizennyolc évi uralkodása ideje alatt Szent László három törvénykönyvet alkotott, amelyek egyrészt a keresztény vallás megszilárdítását, másrészt a tulajdon védelmét tűzték ki célul. Szent László korában rendkívüli…
Tudtad-e, hogy Püspökfürdő (1 Mai) Szent László nevét viselte egykoron?
Nagyvárad déli határában található Szentmárton (Sânmartin) községhez tartozik Bihar megye két legrégibb termálvizes fürdőtelepe: Félixfürdő, valamint Püspökfürdő. Utóbbit, a mai Május 1. fürdőt egykoron Szent László…
Tudtad-e, hogy a Kárpát-medencében 14 település viseli városalapító királyunk nevét?
Ezek a következőek: Bakonyszentlászló, Búcsúszentlászló, Bükkszentlászló, Jászszentlászló, Mátraszentlászló, Pilisszentlászló, Pusztaszentlászló, Püspökszentlászló, Szentlászló, Vácszentlászló és Zalaszentlászló…
Tudtad-e, hogy Szent László a három magyar katonaszent egyike?
Szent Flórián, a tűzoltók védőszentje és Szent György, a rendőrség védőszentje mellett Szent László is a magyar történelem katonaszentjeinek sorát gyarapítja. A korai magyar határőrizet megszilárdítása és a határvédelem…
Tudtad-e, hogy Szent László lányát az ortodox egyház szentként tiszteli?
Szent László magyar király és Adelhaid rheinfeldi hercegnő (†1090) elsőszülött leánya Szent Piroska (1088 – 1134. augusztus 13.) Árpád-házi magyar királylány, bizánci nevén Priszka (románul Sfânta Parascheva). Magyarországi…
Tudtad-e, hogy milyen fizetőeszköz volt Szent László pénze?
Semmilyen. Bár a legenda szerint ezek Szent László imája következtében kővé változott aranypénzek, a tudomány megcáfolta ezt a mítoszt. A többek között Tordaszentlászló (Kolozsvártól 22 kilométerre található település)…
Tudtad-e, hogy Szent Lászlóról egy védett növényt is elneveztek?
Ez nem más mint a Szent László-tárnics (Gentiana cruciata). Ehhez a virághoz több nép is fűz valamilyen legendát, ilyen található a magyar Szent László-mondakörben is. Latin nevében a cruciata jelző a keresztre utal, és a pestis…